چگونه کار میوه خشک رو راه اندازی کنیم !

چگونه کار میوه خشک رو راه اندازی کنیم !

خشک کردن میوه یا چیپس میوه !

تولید و فروش چیپس میوه که از طریق دستگاه خشک کن یکی از پر درآمد ترین کارا هاست که میشه هم در خونه و هم به صورت کارگاهی این کارو انجام داد و هر چه به سال جدید نزدیک باشیم این کار درآمد زیادی برایمان خواهد داشت

با اینکه اجاره ها و هزینه ها در موارد راه اندازی کار سر به فلک کشیده و درگیرش هستیم راه اندازی کار در محیط خانه یکی از جذاب ترین کارهایی که میشه انجام داد مخصوصا بشه ازش کسب درآمد کرد و امروزه در جهان مشاغل خانگی زیاد شده و استقبال ویژه ای توسط زنان و مردان واقع شده است .


کسب و کار میوه خشک کن !

در صورتی که این شغل رو مد نظر گرفتن یکی از مزایای این کار هزینه های زیادی به محل کار نداشته و این کار رو داشته و بدون مالیات در جای کوچک نتیجه بهتری بگیرین

 راه اندازی کسب و کار در خانه !

یکی از شغل های خانگی که میتوان رجوع کرد تولید چیپس میوه یا میوه خشک کن است که ما در این آموزش قصد داریم نکات ریز و درشت کار رو بهتون معرفی کنیم و در اختیار شما قرار بدیم که اگه شرایطش رو داشتین بتونید اطلاعات کاملی از درآمد داشته باشین

یکی از مزایای چیپس میوه :

خب یکی از مزایای چپس میوه در صورت خشک شدن ماندگاری بالا نگه داری خواص میوه و طعم های مختلف میوه در فصل هایی که برخی از میوه ها موجود نیستن و میشه به عنوان کشته استفاده کرد که بعضی از میوه ها همانند توت فرنگی که در نقاط گرم و حجم نسبت به میوه های تازه کمتر و برای کاهش هزینه حمل و نقل برای صادرات و بهترین گزینه برای خشک کردن برخی میوه ها مثل خرما و هزاران مواردی هستن که تضمین میکنند که در دنیا مشتریان مشتاقی خواهد داشت

چه امکاناتی برای تولید چیپس میوه و خشک کردن میوه نیاز است !

برای خشک کردن انواع میوه در خانه یک اتاق ۷ متری برای استارت زدن کافیست و تجهیزات آن میتوان به دستگاه خشک کن خانگی اضافه کرد این دستگاه

مناسب برای انواع میوه -سبزیجات -و گیاهان دارویی -سخوت گاز یا برق (مصرف سوخت پایین

ظرفیت ۴۰ الی ۱۰۰ کیلو در هر شیفت بستگی به نوع دستگاه است


قیمت دستگاه میوه خشک کن خانگی

تجهیزان خشک کردن میوه :
دستگاه خشک کن و خرد کن میوه که تولید شده داخل است رو میتونید از شرکت ما تهیه کنید و یه دستگاه بسته بندی نیاز دارین که هر چه بسته های خود رو در حجم کم تولید کنید بهتره چرا که بسته های ۲۵۰ گرمی این محصول در بازار طرفدار زیادی داره و بخاطر قیمت بالای آن حجم کمتر مورد استقبال خانواده ها قرار میگیره

ما به شما مراحل تولید میوه خشک شده رو توضیح کامل میدیم

مراحل تولید میوه خشک شده:

 • تهیه و خرید میوه تازه و حمل تا محل تولید

سعی کنید ضمن تهیه میوه از میادین تره بار یا اگر دسترسی دارید، از کشاورز و باغدار، میوه هایی را انتخاب و تهیه کنید که سالم، تازه و درشت تر باشند تا دور ریز کاهش یابد.

 • کنترل کیفیت اولیه

شاخ و برگ ها، میوه های خراب و فاسد، سنگ و خاک و خلاصه هرگونه ناخالصی یا خرابی را در این مرحله باید جدا کنید .

 • دسته بندی پیش از شست و شو

یک سری میوه ها دارای آسیب فیزیکی یا کرم خوردگی یا خرابی جزیی هستند و سایر میوه ها سالم، در این بخش این دو دسته را از هم جدا کنید و میوه های کاملا سالم را با میوه هایی که حتی خرابی جزیی دارند یک جا قرار ندهید

 • شست و شو و گندزدایی

در محیط خانگی شما میتوانید میوه ها را بصورت دستی بشویید اما این کار مصرف آب را بالا می­برد و نه تنها به صرفه نیست بلکه به منابع آبی و محیط زیست آسیب میرسانید، (توصیه تجربی-معنوی: اگر میخواهید به سود و برکت برسید، به هیچ کس و هیچ چیز آسیب نرسانید)

برای کاهش مصرف آب میتوانید دو حوضچه یا وان یا لگن(بسته به ابعاد کارتان) تهیه کنید، آنها را مملو از آب کنید و میوه ها را در حوضچه اول به مدت 10 دقیقه غوطه ور کنید سپس میوه ها را به حوضچه دوم که حاوی آب و درصد استانداردی از ترکیب مواد گندزدایی ( طبق اعلام مراجع ذیصلاح، مثلا پرکلرین به نسبت 3 تا 5 دهم پی پی ام) باشد منتقل میکنید و 5 تا 10 دقیقه هم در حوضچه دوم می مانند تا ضدعفونی شوند.

 • آبکشی

پس از شستن دو مرحله ای میوه ها، باید به دقیت با فشارآب آبکشی شوند تا مواد ضدعفونی کننده از تمام سطح میوه پاک شود، بهتر است برای این قسمت از تبدیل های پودر کننده آب استفاده کنید که با ترکیب آب و هوا و افزایش فشار خروجی، هم مصرف آب، کمتر و هم فشار بیشتر باعث پاک کنندگی بهتر میشود.

 • کنترل کیفیت دوم

میوه های شسته شده باید روی صفحه یا طوری های مقاوم و مشبک پخش شوند تا ضمن خشک شدن آب شست و شو، مجددا از نظر کیفیت و سلامت بررسی شوند تا چیزی از زیر دستتان در نرفته باشد.

 • پوست گیری و حذف زوائد

در این قسمت با دستگاه یا دست ، هسته، زوائد لک دار یا خراب و سایر قسمت های غیر خوراکی و میوه هایی که بدون پوست خشک میشوند مثل موز، پوست شان باید از میوه جدا شود

 • خرد کردن

در این بخش میوه ها را باز به صورت دستی یا با دستگاه به اندازه و اشکال مورد نظرتان خرد می­کنید

 • غیرفعال سازی آنزیم یا بلانچینگ

این قسمت میتواند باشد یا نباشد اما برای ماندگاری بهتر، کیفیت بالاتر و در نتیجه ظاهر مشتری پسند تر، بهتر است میوه ها را از داخل دستگاهی بنام بلانچر عبور دهید تا انزیم ها غیرفعال شوند.

 • خشک کردن

بعد از تمام مراحل فوق که در متن طولانیست اما در عمل کوتاه، میوه ها را باید در دستگاه خشک کن که با جریان هوا میوه را خشک میکند قرار گیرند، در روش های خانگی روی شوفاژ یا زیر آفتاب هم میوه ها را خشک میکنند اما ظاهر و کیفیت مطلوب و پولسازی در نتیجه کار نخواهید دید!

 • دسته بندی نهایی

بهتر است محصولاتتان را از نظر کیفیت و حتی سایز دسته بندی کنید، محصولات با کیفیت پایین تر را میتوانید به صورت عمده (مثلا چند کیلویی) و محصولات بهتر را به صورت سبک (مثلا چند گرمی) بسته بندی کنید، حسن این کار افزایش محصولات سبد فروشتان است و برای خریداران گزینه های متفاوت تری دارید که این ماجرا، احتمال خرید را در هر مراجعه افزایش میدهد.

 • بسته بندی محصول نهایی

این بخش یکی از مهمترین قسمت های تولید و عرضه هر محصولی است، بسته بندی زیبا، تمیز و مرتب که دارای طراحی جذاب باشد در فروش و مشتری پسند کردن محصولاتتان بسیار بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید موثر است و هر هزینه ی حساب شده و درستی در این زمینه در واقع هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری به حساب میآید! ظاهر و طراحی بسته بندی خودش بهترین تبلیغ برای محصولتان است پس در این بخش خساست به خرج ندهید و توجه کنید که بسته بندی عالی همیشه گرانترین بسته بندی نیست، بلکه خلاقانه ترین و زیبا ترین بسته بندی همیشه عالی ترین است.

موارد مهم در بسته بندی:

 • بسته بندي باید به گونه اي باشد که حفاظت صحیح و کامل از کالا را در برابر هر گونه آسیب طی مراحل نگهداري و ترابري فرآورده تأمین نماید.
 • میوه جات خشک را می توان در کارتن یا جعبه با استفاده از کاغذ مومی یا نایلکس یا بسته هاي پلاستیکی مناسب و مجاز بسته بندي نمود. اگر از کارتن بهره گیري شود باید ویژگیهاي آن با استاندارد ملی ایران به شماره 36 مطابقت داشته باشد و اگر از جعبه چوبی «ویژگیهاي کارتن جهت خشکبار» استفاده می شود باید ویژگیهاي جعبه چوبی با استاندارد ملی ایران به شماره 1035 « به چوبی جهت صادرات خشکبار» مطابقت داشته باشد.
 • لوازمی که براي بسته بندي به کار برده می شود باید سالم، نو، تمیز، خشک و بدون هر گونه آلودگی و بوي نامطبوع باشد.
 • وزن خالص هر بسته نباید از 10 کیلوگرم بیشتر باشد.
 • فروش

این بخش در واقع دو مرحله دارد، یکی قبل از هر اقدامی برای تولید و دیگری پس از تولید!

فروش قبل از تولید:

قبل از اقدام برای هرگونه کار تولیدی، ابتدا از یک تولید کننده یا حتی فروشنده،محصول مورد نظر را تهیه کنید و ببینید که آیا میتوانید برایش مشتری پیدا کنید؟

چند بار این کار را انجام دهید و حداقل یکماه این خرید و فروش را ادامه دهید، اگر مجبور شدید به قیمتی که میخرید بفروشید چراکه در این مرحله سود مهم نیست، مهم اینست که با مدل واقعی رفتار بازار و مشتریان آشنا شوید تا بتوانید برآورد کنید که این کار چقدر برایتان آورده دارد و قیمت تمام شده تان نهایتا چقدر باید باشد پس، از بازاریابی قبل از تولید غافل نشوید! اگر دیدید سفارش گیری تان خوب است و چند مشتری ثابت پیدا کرده اید آن وقت اقدام به تولید کنید و هرگز به یک مشتری اکتفا نکنید چراکه ممکن است یک روز به هر دلیلی دیگر از شما خرید نکند.

فروش بعداز تولید:

اگر بازاریابی بلد نیستید حتما آن را یاد بگیرید، مهمتر از تولید، فروش و بازاریابیست، اگر نمیتوانید کلاس بروید کتاب بخوانید و اگر نمیتوانید به هر دلیلی بازاریابی کنید، بازاریاب استخدام کنید، به هر حال این بخش را مهم بگیرید و فراموش نکنید یک درصد امکان دارد که در اولین مراجعه تان بتوانید محصول بفروشید پس نا امید نشوید و انقدر به بازاریابی ادامه دهید تا مشتریانتان را پیدا کنید. بهترین راه برای فروش بدون دغدغه در این کار گرفتن سفارش قبل از تولید است. قنادی‌ها و سوپرمارکت‌ها بهترین خریداران چیپس میوه هستند. تبلیغات محلی برای این کار می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و اگر بتوانید مصرف میوه خشک منطقه سکونت‌تان را تامین کنید بازی را برده‌اید!

 برخی از مغازه‌دارها و تولیدکنندگان، میوه‌های بی‌کیفیت را خشک کرده یا میوه‌های چند ساله را به مردم ارایه می‌دهند به همین دلیل مردم استقبال کمی از میوه‌های خشک در برخی از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها می‌کنند پس برای خاص و شناخته شدن، کیفیت بالا و قیمت پایین تر از رقبا را فراموش نکنید.

محاسبات مالی

معمولا هر یک‌کیلو چیپس میوه نیاز به 10 کیلو میوه خام دارد و ضایعات حاصل از این کار را هم می‌توانید به دامداری‌ها به منظور خوراک دام و شرکت‌های تولید کودهای ارگانیک بفروشید و عملا برای این کار دورریز نخواهید داشت. سود حاصله از این کار 30 تا 50 درصد برآورد می‌شود؛ البته پیشنهاد می‌شود برای رقابت با تولیدکننده‌های صنعتی و حضور در بازار، سعی کنید حد اقل در چند سال اول، سود کمتری در نظر بگیرید و قیمت‌های‌تان پایین‌تر باشد که مشتری جذب‌تان شود.

سوالات احتمالی ذهن کارآرفرین تان را پیش بینی کرده و جواب شان را نوشته ام:

ارگان های حامی:

بسیج سازندگی برای راه اندازی مشاغل در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین میوه خشک کردن، شخص را به بانک مهر اقتصاد معرفی می‌کند تا فرد وام بانکی را برای راه‌اندازی کارگاه خود دریافت کند.

حمایت آموزشی : سازمان جهاد کشاورزی –سازمان فنی و حرفه ای

حمایت بازاریابی و فروش: سازمان میادین – فروشگاههای زنجیره ای رفاه و شهروند (درصورت داشتن پروانه و مجوز های لازم)

ارگان نظارتی:

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي بر بسته بندی محصول نظارت دارد

دستگاه صادر كننده مجوز  :

سازمان جهاد کشاورزی استانها

به چه مجوزهايي نياز دارد و مدارك موردنياز آنها چيست ؟

اخذ مجوز از وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

مراحل و مدارك موردنياز دريافت مجوز:

ارائه مدارک لازم به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان و طی سایر مراحل اداری

بازارهاي هدف محصولات  :

بازارهاي محلي- داخلي و خارجي

قابليت صادرات محصولات  :

درصورت رعايت موازين بهداشتي و كيفي و الزامات موسسه استاندارد ، قابلیت  صادرات محصول وجود دارد .

نتیجه:

شغل، شغلی مناسب، نسبتا کم دردسر، جذاب و دارای بازار مناسب است،. در مورد رقم سرمایه گذاری با توجه به نوسانات بازار نمیتوان رقم دقیقی مشخص کرد، اما با جستجو در بازار و اینترنت و حتی برنامه های دست دوم فروشی، میتوانید قیمت دستگاه ها را برآورد کنید.

 لطفا قبل از هر اقدامی با چند تولید کننده، فعال این حوزه یا مشاوران جهادکشاورزی و بسیج سازندگی مشورت کنید و بدون آموزش وارد کار نشوید تا ضرر نکنید.

در نهایت، ما را از تلاش و موفقیتتان بی خبر نگذارید، ما حمایت میکنیم و از موفقیت شما لذت خواهیم برد.

دستگاه خشک کنژینا گستر خاوران

تولید چیپس میوهتولید چیپس میوه در منزلتولید میوه خشکتولیدکننده برتر دستگاه خشک کن میوهچیپس میوهخشک کن صنعتیدستگاه تولید میوه خشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *