نکات مهم در مورد میوه خشک

نکات مهم در مورد میوه خشک

دستگاه خشک کن میوه و سبزی


سخنان یک باغدار :

هنوز هم وقتی صحنه‌‌هایی از باغمان یادم می‌افتم ناراحت می‌شوم و افسوس می‌خورم که آخر چرا زودتر اقدامی نکردم. از من یا هر باغبانی می‌پرسیدند «چرا به باغت رسیدگی نمی‌کنی و محصولت این‌جوری تلف می‌شود؟» فقط می‌توانستیم بگوییم: «برسیم که چی بشود؟ آخرش کیلویی پانصد تومان می‌خرند.» به نظر من این حرف از طرفی درست بود و از طرفی هم همیشه برایم سؤال بود که چه طوری برایش راه‌حل پیدا کنم. آن موقع فکرش را هم نمی‌کردم که روزی برای کسب درآمد سراغ میوه خشک بروم!

نکات مهم در مورد میوه خشک

جملات بالا را مجید عربلو می‌گوید که غرفه آویسا را از خرداد ۹۶ در باسلام ایجاد کرده است؛ غرفه‌ای که یکی از پرفروش‌ها و خوش‌نام‌های باسلام است. او در سال ۱۳۶۷ در شهر هیدج استان زنجان به دنیا آمده است و چند سالی است برای جلوگیری از هدر رفتن میوه‌های تازه هیدج و مناطق اطراف، راه‌حلی پیدا کرده است. او داستان آن روزها را در صفحه غرفه‌اش نوشته است. در این جا پای صحبت او نشسته‌ایم.

آیا فروش مستقیم به تره‌بار راه‌حل خوبی است‌!

چند سال قبل و در ابتدا یک وانت از هلو و شلیل بار زدیم و برای فروش به تره‌بار قم بردیم که شاید محصولمان حیف نشود. ولی آن‌ها صد تا دلیل و برهان آوردند که این بار به درد نمی‌خورد! ما مجبور شدیم بار را برگردانیم و حدود دو تن هلو و شلیل از بین رفت! این روش شکست خورد و ادامه دادنش برای من واقعاً خیلی سخت بود.

بعد از آن تجربه فروش به تره‌بار، برادرم پیشنهاد داد تا دستگاه میوه‌خشک‌کن بخریم و خط تولید میوه خشک راه بیندازیم. این پیشنهاد توی ذهنم جرقه‌ای ایجاد کرد ولی فهمیدیم خط کامل تولید میوه خشک حدود دویست میلیون سرمایه می‌خواهد و همان موقع این پیشنهاد دفن شد!

بعد از خدمت سربازی در اینترنت جستجو کردم که دستگاه میوه خشک‌کن چه طور کار می‌کند. بعد از تحقیق به این نتیجه رسیدم که با سرمایه‌ای حدود بیست میلیون تومان هم می‌شود این کار را شروع کرد و باقی دستگاه‌ها را به‌تدریج اضافه کرد. با یکی از دوستان دوران خدمتم که از نظر اخلاقی شبیه من بود، تولید میوه خشک را در مغازه‌ای که پایین خانه ‌ما قرار داشت آغاز کردم. این مغازه حدود نود متر و کف و دیوارش سیمانی بود؛ ولی وقتی کار ما گرفت تمام این مغازه را سرامیک کردیم.

از شروعی سخت تا سوددهی

ما با دو دستگاه میوه‌خشک‌کن کار را شروع کردیم و انجام کار برای ما خیلی سخت بود. اما به امید خدا کار را ادامه و گسترش دادیم و هنوز هم در حال گسترش کارمان هستیم. خط تولید میوه خشک، هم برای خود ما و هم برای باغداران منطقه مزیت مهمی داشت و آن این بود که میوه‌هایمان دیگر هدر نمی‌رفت.

حتی با فرآوری میوه‌ها، به رونق باغداری منطقه هم کمک فراوانی کرده‌ایم. ما از باغداران منطقه خرید می‌کنیم؛ یعنی آن‌ها خودشان مستقیم میوه باغ خود را می‌فروشند و نیز دیگر مثل قبل میوه‌هایشان اسراف نمی‌شود.

خرید ما از آنان غیر از این که از نظر اقتصادی برایشان سود دارد، همچنین باعث شده است تا با انگیزه بیشتری به باغ خود رسیدگی و میوه خوب تولید کنند و ما هم بتوانیم آن میوه‌ها را خرید کنیم. البته ما برای افزایش انگیزه و کارایی باغداران زحمت‌کش، میوه‌ها را تا حد ممکن بالاتر از قیمتی که فکرش را می‌کنند می‌خریم!

صادرات میوه تازه و خشک، فرصتی دیگر

در کشور ایران از نظر چهارفصل بودن و تنوع میوه‌ها، فرصت خوبی برای صادرات این محصولات وجود دارد؛ و البته با حمایت دولت، صادرات میوه تازه و میوه خشک می‌تواند به باغداری رونق بدهد و شرایط مطلوب گذشته را برگرداند و نیز ارز قابل‌توجهی به کشور وارد شود. همچنین نیاز کشورهای همسایه برای این محصولات، خود دلیل دیگری برای صادرات و حمایت از آن است.

نکات مهم در مورد میوه خشک

اکنون ما برای دو نفر شغل مستقیم ایجاد کرده‌ایم؛ ولی می‌خواهیم با توسعه فعالیت، زمینه اشتغال را برای جوانان مستعد ایرانی فراهم کنیم. ما از روز اول هدف‌گذاری کرده‌ایم که به امید خدا بهترین تولیدکننده و صادرکننده کشور شویم و برای رسیدن به آن، لحظه‌ای هم مردد نمی‌شویم. شاید اگر مردم هم به یاری تولیدکننده‌ها بیایند و بازارشان را گرم کنند، روزی از راه برسد که همه انسان‌ها به درآمد دلخواهشان برسند و دغدغه‌ای برای امرار معاش نداشته باشند.

تنوع میوه خشک در باسلام آنقدر زیاد است که احتمالا چند ساعتی در راسته میوه خشک چرخ بزنید. برای اینکه در بازار باسلام گم نشوید و راحت به راسته میوه خشک بروید، از آدرس زیر استفاده کنید:

دستگاه خشک کن میوه
دستگاه خشک کن صنعتی
قیمت دستگاه خشک کن

بهترین قیمت میوه خشک کن

قیمت دستگاه خشک کن

دستگاه خشک کن خانگی

میوه خشک کن خانگی

سبزی خشک کن

دستگاه شست شو شو

دستگاه خشک کندستگاه خشک کن میوهژینا گستر خاوران

قیمت دستگاه میوه خشک کنقیمت دستگاه میوه خشک کن خانگیقیمت میوه خشکقیمت میوه خشک کنمیوه خشکمیوه خشک کنمیوه های خشک خشک کن میوه صنعتینکات مهم در مورد میوه خشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *